Eğitim Programımız

ÇOCUKLAR MONTESSORİ SINIFINDAN NASIL ETKİLENİRLER?

Çocuklar bir Montessori sınıfında doğru materyalleri kullanarak öğrenme sürecini gerçekleştirirler ve bu kendilerine duydukları güvenin artmasını sağlar. Öğrenme süreci daha keyifli ve eğlenceli bir hale geldiği için kendilerini güvende hissederler.

 

MONTESSORİ SINIFINDA ÖĞRETMENİN ROLÜ NEDİR?

Sınıfta öğretmen  ‘lider ‘ ya da  ‘yönetmen’  rolünü üstlenir, çünkü sınıf aktivitelerinin yapılması öğretmenin yönlendirmesi ile gerçekleşir. Öncelikle çocukların dikkatini çekebilecek bir ortam hazırlar ve çocukların,  yapılan bir aktiviteden diğerine kolaylıkla geçebilmesini sağlar. Her öğrenciyle tek tek ilgilenir ve her birinin yeteneklerine uygun aktiviteler seçer.  Öğrenciler bu aktiviteleri yaparken, onlara  ‘keşfetme ‘ duygusunu yaşatmak için,  arka planda kalıp onları izler.

 ÖĞRENCİLERE SUNULAN ÖZGÜR ORTAM SINIFTA KARMAŞA YARATIR MI?

Montessori sınıfında öğrencilere tanınan özgürlüğün belli sınırları vardır. Öğrenci, sınıf arkadaşlarına engel olmadığı sürece bireysel olarak çalışma konusunda özgürdür. Zaten kendisinin bu kadar ilgisini çeken bir ortamda keşfetmenin tadını yaşayan bir öğrenci son derece mutludur ve başkalarını rahatsız etmekle meşgul olmaz.