EĞİTİM KADROMUZ

MONTESSORİ ÖĞRETMENİ

 

 “Kendi kendini yetiştirmek ve geliştirmek eğitimcinin ilk görevidir.”

Okulumuzda; kurumumuz tarafından verilen Montessori eğitimi ile desteklenen; çocuk gelişimi ve eğitiminde deneyimli uzman öğretmenlerimiz, ayrıca alanlarında uzman branş öğretmenlerimizle eğitim verilmektedir.

 Sınıflarımızda bir sınıf öğretmeni, bir yardımcı öğretmen ve bir hizmet elemanı bulunmaktadır. İngilizce, satranç, müzik, beden eğitimi, resim, seramek dersleri ise haftalık ders programına Montessori eğitimini destekleyecek biçimde yerleştirilmiştir.

Öğretmenlerimiz; eğitimcinin yanlış bir tutumundan dolayı çocuğun zarar görebileceğinin bilincinde olduklarından, sürekli bilimsel ve kişisel gelişim çalışmaları yaparlar ve yanlışları önce çocuklarda değil, ‘kendi içlerinde arama’ bilinciyle hareket ederler.

Bir Montessori öğretmeni; uzmanlık ve kişilik yönünden örnek ve otorite olmak, düzen sağlamak, malzemeyi korumak ve işler halde hazır bulundurmak, çocuğa eşyaların kullanımını pedagojik olarak uygun biçimde ve tam olarak göstermek ve özellikle çocuğu yalnızca sevmeyip, aynı zamanda ona saygı da duymak üzere yetiştirilir.

Montessori öğretmeni hevesli, istekli olmalıdır.  Öğretmen, çocuklara kendilerini özgür hissedebilecekleri ve etkili üretim yapabilecekleri ortam hazırlamalıdır.Esnek  olmalı  ve  her çocuğa   yardımcı   olurken,   yeni   fikirlere   açık   olmalıdır.   Çocuk,   öğretmeni,   gerek duyduğu zaman orada olan, ama bir yardımcı ve rehber olarak görebilmelidir. En önemlisi, bu sistemi uygulayacak öğretmenin Montessori eğitimi almış olmasıdır.  Bir montessori öğretmeni; eğitimcinin yanlış bir tutumundan dolayı çocuğun zarar görebileceğinin bilincinde olduğundan, sürekli bilimsel ve kişisel gelişme çalışmaları yapar ve yanlışları önce çocuklarda değil “kendi içlerinde arama” bilinciyle hareket ederler. Bir montessori öğretmeni. Uzmanlık ve kişilik yönünden örnek ve otorite olmak, düzen sağlamak, malzemeyi korumak ve işler halde hazır bulundurmak, çocuğa eşyaların kullanımını pedagojik olarak uygun biçimde ve tam olarak göstermek ve özellikle çocuğu yalnızca sevmeyip, aynı zamanda ona saygı da duymak üzere yetiştirilir.

 “Eğitimcinin yapabileceği gerçek yardım, akılla uygulanan disiplinli sevgidir.” Maria Montessori

 Öğretmenlerimiz; kendi başına hareket etmek ve her şeyi yapmak isteyen çocuğun bireysel gücüne inanır, gelişimsel ihtiyaçlarını bilir ve ona sakin, düzenli, güvenli, sıcak, samimi ve neşel bir ortam hazırlar.

Bu inanç ve bilgiyle kurulan anaokullarımızda görev alan öğretmen ve personellerimizi size kısaca tanıtalım: 

Nermin Bülbül

1975 İstanbul doğumluyum. Eskişehir Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi ve Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Eğitim hayatımın başlangıcında 15 yıl sınıf öğretmenliği ve sonrasında 7 yıl okul müdürlüğü yaptım. Yeni Çocuk ailesinde üç yıldır kurum müdürü olarak görev yapmaktayım. Yeniliklere açık, sevgi dolu yeni çocuklar yetiştiren Yeni Çocuk Anaokulunda olmaktan çok mutluyum. Mesleğimi çocukları çok sevdiğim için tercih ettim. Her güne gülen, mutlu yüzlerle başlamaktan çok keyif alıyorum.

Zeynep Akhoroz

1982 İstanbul doğumluyum. Evliyim ve bir kız çocuk annesiyim. 2000 yılı Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunuyum. 15 yıldır Yeni Çocuk ailesinde sınıf öğretmenliği ve Tarabya şubesinin Montessori Eğitim Koordinatörlüğünü yapmaktayım. Her yeni gün Yeni Çocuk’ta güne başlamaktan çok mutluyum. Çocukları ve işimi çok seviyorum.

Dilek Koç

1978 İstanbul doğumluyum. Evli ve iki çocuk annesiyim. Eskişehir Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği bölümü mezunuyum. 16 yıldır öğretmen olarak eğitim camiası içerisinde yer almaktayım. Yeni Çocuk’ta 6. Yılımı bitirmek üzereyim. Mesleğimi çok sevmekle birlikte getirmiş olduğu sorumluluklarında bilincinde her sabah evden çıkıp masum ve içten sevgileri ile koşarak okula gelen çocukları koşulsuz sevgi ile karşılamaktan büyük mutluluk ve keyif alıyorum. Çocukları ve Yeni Çocuk ailesini çok seviyorum.

Hadiye Doğan

Hadiye Doğan.1989 Samsun doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi eğitimi öğretmenliği 2012 mezunuyum. Meslek hayatıma 2007 yılında Yeni Çocuk Ailesinde başladım.8 yıllık Öğretmenlik hayatımın ilk 6 yılını Yeni çocuk anaokulunda Sınıf öğretmenliği yaparak tamamladım. 2012 yılı itibariyle Yeşilköy de hizmet vermeye başlayan Merit Yeni Çocuk anaokulu şubesinde Montessori Eğitim Koordinatörü olarak görevime devam etmekteyim. Maria Montessori 'nin  "Benim için yapma, bana kendim yapabilmem için yardım et " sözü ışığında çocuklara her zaman yeni şeyler keşfetmeleri, içlerinde taşıdıkları potansiyeli ortaya çıkarmaları, özgüven gelişimlerini tamamlamaları ve kendi kendine yetebilmeleri konusunda rehberlik etmekteyim. Her eğitim -öğretim yılında da çocuklarla işbirliği içinde, onların içlerinde taşıdıkları heyecan ve mutluluğu paylaşmaya devam ediyor olacağım.

 Buse Seda Mantarcı

1991 yılı İstanbul doğumluyum. Çocuk gelişimi ve eğitimi mezunuyum.2008 yılında geleneksel sistemle başlayan öğretmenlik hayatıma 2012 yılında Özel Merit Yeni Çocuk Anaokulu'nda Montessori sistemiyle devam ediyorum. Çocukların hayatı boyunca sahip olacağı özgüven, başarı ve mutluluğun temellerinin hayatlarının ilk 6 yılında atıldığını düşünüyorum. Öğrenimin, öğretmenin belli kalıplara sokulmuş dersleri vermesiyle değil, öğrencilerin eğitim materyalleriyle özgürce buluşması ile gerçekleşebileceğine inanıyorum. Montessori eğitiminin ana teması " çocuğa saygı ve özgürlük".  İnanıyorum ki öğreten yerine onların öğrenmesine destek olmak var, öğreten yerine öğrenmeyi destekleyen rolüme sevgiyle devam ediyor olacağım.

Duygu Öztürk

1987 Yılında İstanbul’da doğdum. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunuyum.2006 Yılından beri Anaokullarında görev almaktayım. İki yıldır Özel Merit Yeni Çocuk Montessori Anaokulunda sınıf öğretmenliği yapmaktayım. Montessori sistemine kurucumuz Emel TAŞCI tarafından başladım. Montessori eğitim metodu Geleneksel eğitim metotlarından çok daha farklıdır. Kısaca bir örnek verirsek Montessori eğitim metodunda; Çocuk yaptığı hatayı materyallerin tümünde bulunan hata kontrolü ile kendi bulur. Geleneksel eğitim metodunda ise; Çocuk hata yaparsa eğitimci çocuğa söyler. Montessori eğitim sistemi; çocuklarımızı bağımlı kılan öğretmen merkezli geleneksel eğitim sisteminden farklı olarak öğrenci merkezlidir. Çocuğun bireysel öğrenme sürecinde, kendi ilgi alanları ve hızına göre gelişmesine olanak yaratır. Öncelikle Montessori eğitim sistemine dahil olup bana tüm bilgilerini aktaran kurucumuz Emel TAŞCI’ya ve her zaman yanımda olan değerli tüm öğretmen arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler.

Fatma Yılmaz

1993 Rize doğumluyum. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunuyum. İki yıldır Yeni Çocuk Anaokulunda öğretmenlik yapmaktayım. Böyle yaratıcı bir öğrenme ortamında çalışmak çok keyifli. Her gün çocuklarıma koşarak geliyorum. Burada olmaktan çok mutluyum.

Ebru Boğa

24 Ekim 1994 İstanbul doğumluyum. Çocuk Gelişimi mezunuyum. Merit Montessori Anaokulunda 2.senem. 3-6 yaş sınıfında yardımcı öğretmenlik yapmaktayım. Özel Merit Montessori Anaokulunda çalışmak benim için büyük bir şans. Farklı bir eğitim şekli olan Montessori eğitiminde çocukların bağımsız olmalarını, özgür seçimler yapabilmeleri, kendi kararlarını kendi verebilen bir birey olarak yetiştirmelerini doğrulayan bu sisteme kendime daha yakın hissediyorum. Bu anaokulun bir üyesi olmaktan çok mutluyum.

 

Buket Kandemir

1994 İstanbul doğumluyum. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü mezunuyum. Şuanda İstanbul Arel Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümü ikinci öğretime devam etmekteyim. Yeni Çocuk Anaokuluna bu yıl yardımcı öğretmen olarak başladım. Mesleğimi severek yapıyorum ve Yeni Çocuk’ta yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum.

 

Seda Bayraktar

1996 İstanbul doğumluyum. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunuyum. Eğitimime İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümüne uzaktan devam etmekteyim. Yeni Çocuk ailesine geçen sene stajyer olarak katıldım. Bu yılda yardımcı öğretmen olarak devam etmekteyim. Yeni Çocuk’ta olmaktan dolayı çok mutluyum.

Sena Bayraktar

1996 İstanbul doğumluyum. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunuyum. Eğitimime İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümüne uzaktan devam etmekteyim. Yeni Çocuk ailesine geçen sene stajyer olarak katıldım. Bu senede yardımcı öğretmen olarak devam etmekteyim. Eğitim hayatıma burada başladığımdan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum.