Etkinliklerimiz

BARIŞ EĞİTİMİ ve FESTİVALLERİMİZ

            " Savaşı önlemek politikacıların işi; barışı sağlamak ise eğitimcilerin". Dr. Maria Montessori.

 Dr. M. Montessori çocukları insanoğlunun evrimindeki kurtarıcı faktör olarak görür. Savaşın olmadığı, barış ve tolerans dolu bir dünya yaratabilmek için, barışı öğretmek ve barışa erken odaklanmak önemlidir der. Her Montessori sınıfında barış müfredatı olduğu takdirde, çocuklar birer barış avcısı olarak yetişecektir. Dr. M. Montessori, "...dünyanın bütün elementlerini bir araya getirip, onları barış bilimi olacak şekilde organize etmeliyiz." demiştir.

Barış eğitimi Montessori müfredatının her seviyesinde etkilidir. Kıta ve Dünya üzerindeki insanlar hakkında çalışmalar, hayat ve insanoğlunun yaşamdaki görevi hakkında evrensel bir bakış açısı sağlar. Barışı çocuklarımıza yaşayarak aktarmanın en güzel yollarından biri de bizden farklı kültürlerin yaşayış biçimlerini onlarla canlandırarak yaşatmaktır. İşte bundan hareketle her ay dünyada kutlanan çeşitli festivallerden birkaç tanesini öğretmen ve çocuklarımız birlikte hazırlayarak birlikte sahnelendiririz.

 KENDİ OYUNCAĞINI KENDİN YAP…

         Çocukları eğlenmeye ve öğrenmeye teşvik eden bu etkinliğimiz, çocuklarımızın kendi oyuncaklarını yaparken hem yaratıcılıklarını geliştiriyor hem de çok eğlendiriyor.

GERİ DÖNÜŞTÜR, SEN KAZAN…

         Hepimizin evlerinde, bir köşede durup atılmayı bekleyen, işe yaramaz diye nitelendirdiğimiz eşyalar bulunmakta. Bu eşyalara yeni kimlikler kazandırma fikri gerçekten heyecan verici.

Çizgili örme eldivenleri tatlı bir sincaba, tuvalet kartonlarını duvarlar için harika bir aksesuara, naylon şişeleri süpürgeye  dönüştürmek mümkün. Geleceğin mimarı olan çocuklarımıza bu bilinci kazandırmak ve yaratıcılıklarını geliştirmek için harika bir yöntem olan bu etkinliğimizde bizler de en çocuklarımız kadar keyif alıyoruz.

SANATSAL FAALİYETLER

            Okul öncesi ortamda sanat, çocuğa kendi başına bir şeyler yaratıyor olmanın büyük keyfini verir. Çocuklar, çok çeşitli araçlar kullanarak hayal dünyalarını keşfetme ve ifade etme özgürlüğüne sahiptirler. Anaokulumuzda sanatsal faaliyetler diğer tüm alanlarla iç içedir.

GEZİLER

            Küçük yaşta kazanılan alışkanlıkların kişiliğin bir parçası olarak yaşam boyu devam ettiğini biliyoruz. Bu anlayışla çocuklarımızı her ay dönüşümlü olmak üzere; tiyatro, sergi, müze, doğa yürüyüşleri vb. gezilere götürüyoruz.